JAKIE INSTYTUCJE OBEJMUJE PROGRAM DOSTĘPNOŚĆ PLUS?

JAKIE INSTYTUCJE OBEJMUJE PROGRAM DOSTĘPNOŚĆ PLUS?

Ustawa o zapewnianiu dostępności powstała z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami. Założeniem dokumentu jest zreformowanie urzędów i instytucji publicznych. Placówki dostosowują infrastrukturę i formułę komunikacji, by ułatwić załatwianie niezbędnych formalności osobom z niepełnosprawnościami, seniorom i kobietom w ciąży. Kto musi spełniać wymogi rządowego programu?

Analizując przepisy ustawy z 19 lipca 2019 roku, można stworzyć charakterystykę instytucji, objętych programem Dostępność Plus, jakie zobowiązane zostały do wdrożenia nowych rozwiązań systemowych. Przede wszystkim są to podmioty, które powstały na mocy decyzji jednostki sektora finansów publicznych. Ich zarząd objęty jest więc nadzorem na przykład gminy, która powołała podmiot. Ponad połowa członków organu zarządzającego lub nadzorczego jest powoływana przez jednostkę sektora finansów publicznych.

Kolejnym parametrem jest źródło finansowania danego podmiotu. Jeśli pieniądze poświęcone na ten cel pochodzą w ponad 50 procentach z środków publicznych, to jest on objęty programem Dostępność Plus. Podobna zasada obowiązuje, gdy ponad połowę udziałów lub akcji w podmiocie posiada jednostka sektora finansów publicznych. Innym kryterium jest cel funkcjonowania podmiotu. Jeśli jego działanie ma charakter świadczenia usługi powszechnej (będzie to np. transport miejski), to również jest zobowiązany do realizacji założeń rządowego projektu Dostępność Plus. Programem są objęte instytucje, które stosują prawo zamówień publicznych.


Content | Menu | Access panel
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz politykę prywatności.