DIGITAL SHAPERS 2020
Digital Academy, czyli kapituła składająca się z blisko 200 wybitnych ekspertów od cyfryzacji i nowych technologii
Przemek Kuśmierek, prezes MIGAM, nagrodzony za wspieranie osób z niepełnosprawnościami, umożliwiając im korzystanie z usług bankowych – np.t łumaczy treść dokumentów na język migowy.
Z grona ponad 300 kandydatów wyłoniono 15 osób, które odegrały pierwszoplanową rolę w digitalizacji polskiej gospodarki. Są wśród nich światowej klasy piłkarz, nauczyciele, przedstawiciele administracji publicznej i mediów. Zobacz, kto znalazł się na prestiżowej liście Digital Shapers 2020.
Znaleźliśmy się na liście 15 wyjątkowych osobowości, odznaczonych za ponadprzeciętnym wkładem w rozwój polskiej gospodarki w jednej z 5 kategorii: edukacja, transformacja cyfrowa, inwestycje, innowacje i technologie, wizjoner.
O tytuł Digital Shapers w tym roku ubiegało się blisko 300 kandydatów.
Cyfrowe Oscary 2020 | Digital Shapers 2020 from Fundacja Digital Poland on Vimeo.
W służbie digitalizacji
– Celem listy, tworzonej począwszy od 2018 roku, jest promowanie cyfrowych kompetencji poprzez oddanie hołdu dokonaniom wybitnych osobowości. Technologiczna transformacja nie jest zjawiskiem nowym, aczkolwiek w tym roku nabiera ona szczególnego znaczenia. Pandemia COVID-19 udowodniła nam, jak ważny dla gospodarki jest innowacyjny rozwój. Dlatego mocno wierzę, że zarówno bieżące wydarzenia, jak i krzewienie godnych naśladowania postaw w społeczeństwie zaowocują wieloma przełomowymi projektami ― mówi Aleksander Kutela, przewodniczący Rady Fundacji Digital Poland, wiceprezes Ringier Axel Springer Polska.
Tegoroczni czempioni, oprócz statuetki i tytułu Digital Shapers, na wzór filmowych Oskarów dołączą do grona Digital Academy, co oznacza, że w kolejnych edycjach konkursu będą typować swoich faworytów. W tym roku przewodniczącym Digital Academy został Marek Rosiński, partner w kancelarii Baker McKenzie, zdaniem którego Polacy to urodzeni wynalazcy.
– Wciąż żyje sporo osób, które pamiętają czasy komunizmu, gdzie nic nie działało i trzeba było bezustannie improwizować. Nie boimy się zmian, eksperymentów ani porażek. Elastyczność i kreatywność mamy wyssaną z mlekiem matki. Cała nasza historia na to wskazuje ― wystarczy spojrzeć, jak zmieniała się mapa Polski przez ostatnich tysiąc lat. Jednocześnie przegraliśmy tak wiele wojen, że musieliśmy wyrobić sobie poczucie humoru. Dzięki tej unikalnej i czasami wybuchowej mieszance tak wielu Polaków osiągnęło sukces w biznesie, sporcie czy sztuce ― przekonuje Marek Rosiński, partner w kancelarii Baker McKenzie.
Szansa na awans
Marek Rosiński uważa, że dzięki takim postawom, jakie prezentują laureaci Digital Shapers, Polska ma szansę stać się cyfrowym sercem Europy. Jaki powinien być idealny Digital Shapers jego zdaniem?
– Wizjoner, który nie boi się porażek. Pasjonat zarażający optymizmem i pełen poczucia humoru. Team player mający odwagę dobierać do swojego zespołu ludzi lepszych od siebie ― twierdzi przedstawiciel Baker McKenzie.